PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Ve dnech 13. – 15. září se uskuteční v prostorách Žižkovského Atria a KC Vozovna 4. ročník loutkového festivalu Žižkovská loutka

3 min read

 Letos jsme nemohli přehlédnout kulaté výročí, kdy v naší zemi opět zavládla pravda a láska. Je tomu již 30 let kdy padla zeď rozdělující země, národy, rodiny a přátelé. Od té doby můžeme budovat mosty beze strachu o svoje blízké nebo o svůj život.

V tomto roce tak navštíví náš festival všichni naši sousedé, kteří za železnou oponou byli s námi. Z Německa přijede loutkář Thomass Herfort a jeho Cabaret Pupala, ze Slovenska Divadlo Piki a z Polska Teatr Marka Žily. Nebudou však ani chybět oblíbené české soubory, které však hranice naší země přesahují. Můžete se tak těšit například na Divadlo Alfa a jejich Farmu na motivy G. Orwella, Teatr Víti Marčíka, Buchty a loutky, Divadlo Drak, Studio Damúza, Divadlo Lokvar, Divadlo B, Kejklíře Vojtu Vrtka, Divadlo Toy Machine, Loutky bez Hranic a nebo Dufa Puppet Theather s doku- představením palestinského loutkáře Husama Abeda s názvem The Smooth Live a mnoho dalších souborů s pohádkami a představeními pro dospělé, či jinak specifickými jako je třeba divadlo pro jednoho diváka od Hanky Voříškové. Rádi bychom festivalu vnukli myšlenku a jakýsi podtitul „Divadlo bez hranic, divadlo svobody“.

Pro školy jsme připravili opět představení v dopoledních hodinách od 11. – 13. září vždy od 9h a 10:30h v Kulturním centru Vozovna. Veřejnosti se festival otevře 13. září v prostoru Žižkovského Atria. Nebudou chybět koncerty. Po velkém ohlasu přijede Bombarďák a hned v pátek večer zahraje Fekete Seretlek. Máme pro vás několik dílen na výrobu loutek od malých, u Mirka Trejtnara, až po obří loutky do průvodu v dílně Sofie Fargo nebo polského scénografa Roberta Poryzińského. Průvod jsme si nemohli odpustit, neboť průvodem to tenkrát všechno začalo. Doufám, že nás bude minimálně tolik co v listopadových dnech. V průvodu půjdou loutky, které vyrobíme s vaší pomocí v dílnách, pomohou nám i obří loutky Honzy Bažanta nebo účastníci bubenického workshopu pod vedením Davida Adrše, kteří nám dodají rytmus. Ale hlavně byste v průvodu neměli chybět vy, velcí, malí, tencí, tlustí, zkrátka všichni lidé co mají rádi lidi. Chceme, aby byl průvod doprovozen cinkáním klíčů a zvonů, vezměte sebou vše, co by mohlo přetít zdi, přeletět je a vnést naději nebo otevřít oči těm jenž nevidí.

Těšíme se na setkání s Vámi. Tomáš Běhal (dramaturg festivalu)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: